Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Yeni Ürünlerimiz Yakında Hizmetinizde... 

ÜRÜNLERİMİZ


  • Çelik Kapı Fiyatları
  • Neden çelik kapı
  • Çelik Kapı Farkı neder
  • İstanbulda Çelik kapı'nın önemi nedir
  • Çelik kapı Nasıl olmalı

 

 

 

 

 

     

 


BİLGİLENDİRME


                

 


Her çelik kapıda; güvenliği arttırmaya yönelik ‘keyfi’ aksamlar ya da zaman zaman bakım isteyen ‘zorunlu’ aksamlar vardır. Bu bölümde bu konularda açıklamalar ve ipuçları bulunuyor. Sitemizde sizler için hazırlanan bölümlerin tamamını okuduğunuzda, çelik kapılar hakkında tam bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Kapı dürbünü:

Kapınızı açmadan önce, kapınıza gelen şahsı görmenize yarar. Bu şahısı tanıyıp tanımamanız sizin kapıyı açıp açmama konusunda karar vermenizi sağlar.
Öncelikle irdelenmesi gereken konu şahsın kapınıza kadar gelme aşamasıdır. Kapı ziliniz çaldığında, hemen her evde bulunan diafon denilen konuşma cihazını kullanarak apartman giriş kapısındaki şahsın kim olduğunu belirlersiniz. Bu şahıs tanıdığınız dost, akraba ya da bildiğiniz bir komşunuzsa kapı otomatiğini kullanarak şahsın apartman sınırlarına girmesine izin veririsiniz. Değilse ne olursa olsun şahsı içeri almaktan kaçınmanız gerekir.
Tanımadığınız halde eğer kapınızı açarsanız, sizi dünyadaki hiçbir çelik kapı bu durumun yaratacağı sonuçlardan koruyamaz. Siz kapınızı herkese açarak çelik kapının ilk prensibi olan güvenlik ilkesini yerle bir ediyorsunuz demektir.
Gizli Kelepçeler ve Kapı Zincirleri:

Yapılan araştırmalar şunu ortaya koymuştur ki; çelik kapı kullanıcılarının, dürbünden bakıp gelen şahsı tanımamadıkları halde, kapılarını bu insanlara açma nedenleri; çelik kapıların arkasına yerleştirilen bu zincir ve ‘gizli kelepçe’ diye tabir edilen materyallerdir.


Aslında son derece masum amaçlarla oraya yerleştirilen bu materyaller bazen ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.


Bu materyalin birinci amacı; eğer küçük çocuğunuz varsa kapıyı açmamasını sağlamaktır. İçerden bir güvenlik için uygulanabilecek bir aksamdır yani bunlar.


Ancak bir çelik kapıcı olarak çelik kapı sahiplerine defalarca belirttiğimiz şu hususu tekrar hatırlatmak da fayda var. SAYIN ÇELİK KAPI KULLANICILARI, ÇELİK KAPINIZIN GERÇEKTEN GÖREVİNİ YAPABİLMESİ İÇİN, ONU KİLİTLİ TUTMALISINIZ. KAPINIZI KİLİTLEMEZSENİZ ÇELİK KAPI GÜVENLİK SİSTEMİNİN % 100 ÇALIŞMASINI ENGELLEMİŞ OLURSUNUZ. Yani çocuk için zincir ya da gizli kelepçe taktırmak yerine kapınızı evdeyken de kilitli tutmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.


Peki biz çelik kapıcılarınızın bu uyarısına uymaz iseniz ne olur: DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN BİR BİREY KAPISININ ZİNCİRİNE YA DA GİZLİ KELEPÇESİNE GÜVENEREK KAPISINI AÇARSA, GELEN KİŞİ KÖTÜ NİYETLİYSE, ARAYA SERT BİR CİSİM KOYAR VE VE ELİNDEKİ BİR BAŞKA SERT CİSİMLE ZİNCİR VEYA GİZLİ KELEPÇEYİ RAHATLIKLA ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR.
Menteşeler:

Menteşe kapı kanadını, duvara monte edilmiş olan kasaya bağlayan aksamdır.


Bazen müşterilerimiz kapılarından ses gelmesinden ya da gıcırtıdan şikayet ederler. İşte o ses ve gıcırtının kaynağı bu menteşe dediğimiz aksamdır. Öyle bir durumla karşılaştığınızda, babaannelerimizin yöntemini kullanıyoruz: menteşeleri YAĞLIYORUZ J
Fitil:

Fitil olarak adlandırdığımız plastik malzeme kapı örtülürken kapı kanadının, kapı kasasına hızlı bir çarpmayla temas etmesini ve bundan doğabilecek aşınma ve gürültüyü ortadan kaldırır.


Fitil, dışardan gelebilecek gürültüyü ve ısı değişimini engeller.


Fitiliniz eskiyip değişmesi gerektiğinde bunu kendiniz yapabilirsiniz.
Kapı Tokmağı: Arzuya bağlı bir aksesuardır

Kapı Kulpu: Arzuya göre belirlenen oldukça geniş bir zevk profili olan zorunlu aksesuarlardır.

Çelik Kapı ahşap ya da mobilya kaplaması:

Kapıcınız seçtiğiniz kaplama ya da ahşabın türüne göre size bu konuda uyarıda bulunacaktır. Bu kurallara uymanız kapı kaplamanızın ya da ahşapsa ağacın ömrünü uzatır. Genellikle kaplamalar için ılık sabunlu su uygulaması geçerli iken, konu ahşaba geldiğinde badem yağı, hint yağı gerekebilir.